Ček kao i ostale opcije paćanja, poput menica, bankarskih doznaka i platnih kartica , koristi se kao instrument platnog prometa.
Čekove mou koristiti kako fizička, tako i pravna lica a u našem Zakonu ne postoji međunarodno važeća regulativa. Čekovno poslovanje u Republici Srbiji regulisano je Zakonom o čeku. Član 1. ovog Zakona i njime je uređeno da svaki ček sadrži označenje da je ček, napisano u samom tekstu isprave, ili ako je napisan na stranom jeziku da taj pojam odgovara stranom jeziku tog čeka.
U praksi banka izvršava svoju zakonsku obavezu, plaćanjem u korist korisnika čeka. Banka u tom smislu zadužuje račun vlasnika računa, a ako na dan kada bi trebalo da se pusti isplata vlasnik računa nema ništa na računu, on tada prelazi u minusno stanje.
Zakonom je predviđeno i da se pravna lice kažžnjavaju ukoliko izdaju ček bez pokrića.
Fizička lica takođe, mogu koristiti čekove i to kao instrument obezbeđenja vraćanja kredita odobrenog od strane banke i kao instrument plaćanja prilikom kupovine robe ili usluga.
- Naplata čeka koji glasi na stranu valutu:
Nplata čeka izdatog od strane nerezidenta koji glasi na stranu valutu je praćena sledećim uslovima.
- Orignalni ček mora biti upućen u zemlju u kojoj je izdat
- ček mora biti uredno popunjen i potpisan od strane korisnika čeka
- ček ne sme biti zastareo, što znači da mora biti prezentiran na naplatu mnogo pre isteka roka važnosti
Naplata čeka koji glasi na stranu valutu je praćena i određenim rizicima , a to su:
- nepostojanje pokrića na računu izdavaoca u momentu prezentacije čeka
- gubitak čeka u toku transporta do banke u zemlji u kojoj je izdat;
- falsifkat čeka, a koji može biti utvrđen od strane isplatne banke, znatno kasnije u odnosu na trenutak isplate čeka i neki drugi.
Banka izdavaoca čeka koji je isti primila na naplatu, a koji kao takav ne ispunjava tačno određene uslove na naplatu, koji nije potpisan ili nije uredno popunjen, ima obavezu da o tome, bez odlaganja obavesti banku korisnika čeka. banke u većini sluajeva zadržavaju taj ček.
Isti slučaj važi i ako korisnik čeka nema dovoljno sredstava na računu, pa se ček ne može realzovati.
- Poslovanje čekovima u Sjedinjenim Američkim državama i Ujedenjenim Arapskim Emiratima:
Postoje određene specifiččnosti u poslovanju američkih banaka i banaka u Ujedinjenim Arapskim Emiratima kada je naplata čekovima u pitanju.
Američke banke su ovlašćene da iszvršavaju isplate uredno prezentiranih čekova, čak i kada to znači da svako takvo i naredno zaduženje predstavlja povećanje negativnog salda, na računu izdavaoca čeka. Banke masovno koriste svoje ovlašćenje, da po tom osnovu naplaćuju od vlasnika takvih računa određene naknade, koje u proseku iznose 30-35 USD mesečno.
Sa druge strene oštećeni prodavci koji su primili takav ček za izvršenu prodaju, za koje naknadno saznaju da su izdati bez pokrića, sve čeće telefonski intervenišu radi neodložnog pokrića računa od strane kupca, kako bi naplata mogla biti izvršena u novom ciklusu.
Ujedinjeni Arapski Emirati su u januaru 2022.godine uveli nova pravila koja regulišu izdavanje i korišćenje čekova.
Jedna od značajnih novina jeste ograničavanje obima kriminalizacije u slučajevima neisplaćenih čekova usled nepostojanja dovoljno sredstava na računu izdavaoca čeka.
U sklau sa tim, kriminalnom radnjom se smatra:
- predaja falsifikovanog čeka korisniku čeka;
- davanje instrukcije banci od strane izdavaoca čeka da ne isplati tačno određeni ček, koji će on potpisati i predati korisniku;
- podizanje svih raspoloživih sredstava sa računa jedan dan pre datuma prezentacije čeka na naplatu, kako bi se na taj način onemogućila isplata po čeku.