Odredbama člana 31. Stava 1 Zakona o porezu na dohodak građana , prihodom od samostalne delatnosti se smatra prihod ostvaren obavljanjem privrednih delatnosti , uključujući delatnosti privrede i šumarstva, ukoliko se na taj prihod, porez ne plaća prema drugom osnovu.
Prihodom od samostalne delatnosti smatra se prihod ostvaren obavljanjem privrednih i drugih delatnosti. , nezavisno od toga da li su kao samostalne delatnosti registrovane kod nadležnog organa.
Zakonom je utvrđeno, ko je obveznik poreza na prihode od samostalne delatnosti. Propisano je da je obveznik poreza na prihode fizičko lice koje ostvaruje prihode obavljanjem samostalne delatnosti.
Poljoprivrednik može da se dobrovoljno opredeli za vođenje poslovnih knjiga, a ukoliko postane obveznik PDV, od tog momenta ima obavezu da vodi poslovne knjige.
Kada govorimo o poljoprivredniku koji vodi poslovne knjige, uvek mislimo na poljprivrednika obveznika PDV.
Ovim obveznikom smatra se i fizičko lice koje je obveznik poreza na dodtau vrednost, kao i svako drugo fizičko lice koje obavlja delatnost. Ovakvo lice se u Zakonu naziva preduzetnikom drugim licem.
Svaki obveznik PDV, bez obzira da li je preduzetnik, poljoprivrednik ili fizičko lice ima obavezu da vodi poslovne knjige.
Počev od 1.januara 2019.godine, ova lica imaju obavezu vođenja poslovnih knjiga isključivo po sistemu prostog knjigovodstva.
Kao obveznici, ova lica imaju obavezu plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
Poljoprivrednik obveznik PDV može plaćati doprinose na oporezivu dobit ili isplaćivati zaradu, dok fizičko lice obveznik ne može da se opredeli za ličnu zaradu, već doprinose plaća isključivo na oporezivu dobit, počev od 2019.godine.
- Poslovne knjige po sistemu prostog knjigovodstva
U poslovnim knjigama po sistemu prostog knjigovodtva obezbeđuju se podaci o prihodima, rashodima,osnovnim sredstvima.
Obveznik PDV dužan je da poslovne knjige vodi ažurnoi uredno. Knjiženje prihoda knjiži se najkasnije narednog dana, od dana kada je prihod ostavren, knjiženje troškova u roku od sedam dana od njihovog nastanka.
Sve poslovne knjige moraju se čuvati u prostorjama firme, a čak i nakon zatvaranja firme, dokumentacija se čuva do pet godina od njegovog zatvaranja.