Lična zarada preduzetnika je poresko a ne radno pitanje, pa je i mogućnost isplate lične zarade preduzetnika uređena Zakonom o porezu na dohodak građana i Zakonom o doprinosima na obavezno socijalno osiguranje.
Prema članu 13. Zakona, propisano je da se zaradom smatra i isplaćena lična zarada preduzetnika, utvrđena u skladu sa ovim Zakonom. Prema Zakonu, propisano je da preduzetnik i preduzetnik poljoprivrednik, može da se opredeli za isplatu lične zarade. Lična zarada podrazumeva novčani iznos koji preduzetnik iz stava 1 ovog člana, isplati i evidentira u poslovnim knjigama, kao svoje mesečno lično primanje, uvećan za pripadajuće obaveze iz zarade.
Ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da Zakonom nisu utvrđeni uslovi za određivanje visine lične zarade preduzetnika, kao ni njen najniži , odnosno najviši iznos, znači da je ostavljeno da preduzetniku da visinu lične zarade odredi sam, u skladu sa svojim mogućnostima.
Opredeljenjem za isplatu lične zarade preduzetnik, po pravilu utvrđuje ličnu bruto zaradu, na koju će obračunati porez na zaradu, po stopi od 10%, po umanjenu neoporezivog iznosa, koji za 2022.godinu iznosi 19.300 dinara, kao i doprinose na osnovicu, koju čini bruto zarada ( bez umanjenja neoporezivog iznosa),
Ako preduzetnik utvrdi ličnu zaradu u neto iznosu , radi obarčuna poreza i d, vrši se preračun sa neto na bruto iznos zarade, po formulama koje su za 2022.godinu izmenjene po osnovu novoutvrđenog neoporezivog iznosa iz zarade, nove niže stope doprinosa za PIO i mesečne osnovice za plaćanje doprinosa.
Za obračun lične zarade preduzetnika u 2022.godini, relevantni su sledeći elementi:
- porez na zarade po stopi od 10%
- neoporezivi iznos zarade-19.300 dinara
- doprinosi iz bruto zarade , propisani u članu 44, stav 1, Zakona o doprinosima
- za PIO po stopi od 25%
- za zdravstveno osiguranje po stopi od 10,3 %
- za slučaj nezaposlenosti po stopi od 0,75%
Najniža mesečna osnovica za plaćanje doprinosa od 2022.godine je 30.880 dinara
Najviša mesečna osnovica za plaćanje doprinosa koja se primenjuje od 2022.godine je 441.140 dinara.
Na ovaj način postižu se granični neto iznose lične zarade preduzetnika, koji mogu da izaberu po kojoj formuli će se vršiti preračun na bruto iznos lične zarade preduzetnika.
Kod obračuna lične zarade preduzetnika imamo nekoliko situacija:
- Da je lična zarada utvrđena u bruto iznosu
- Da je lična zarada utvrđena u neto iznosu
- Da je lična zarada veća od najviše osnovicedoprinosa i da je manja od najniže osnovice doprinosa
- Da se na ličnu zaradu plaćaju porez i svi doprinosi
- Da se na ličnu zaradu plaća porez i dorinos za PIO