Zakon o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Zakon o idopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno siguranje stupili su na snagu 20.decembra 2022.godine, a primenjivaće se od 1.januara 2023.godine.
- Oporezivanje zarada i drugih prihoda fizičkih lica:
Od 1.januara 2023. godine povećava se neoporeziv iznos zarade sa 19.300 na 21.712 dinara., a novi neoporezivi iznos će se usklađivati od 2024.godine. od 1.januara 2023. stopa doprinosa za PIO, koja se plaća na teret poslodavca, umanjuje se sa 11% na 10%. Ovo umanjenje stope doprinosa za PIO na teret poslodavca ne utiče na promenu koeficijenta za preračun neto zarade u bruto zaradu, jer ovaj koeficijent u sebi sadrži samo obaveze koje se plaćaju iz zarade zaposlenog . Međutim u formuli za preračun neto zarade u bruto zaradu, menja se odbitna stavka na ime neoporezivog iznosa sa 1.930 dinara na 2.171.20 dinara.
Od 1. januara 2023. umanjuje se i zbirna stopa doprinosa za PIO sa 25% na 24%.
- Izmene kod godišnjeg poreza na dohodak građana:
Počev od 1.januara 2023.godine, godišnji porez na dohodak građana plaća se putem samooporezivanja, umesto po rešenju poreskog organa.
Rok za dostavljanje poreske prijave je do 15.maja naredne godine u odnosu na godinu u kojoj se utvrđuje porez.
Novina je da će poreski organ od 1.aprila godine koja sledi godini za koju se utvrđuje godišnji porez, uneti podate u poresku prijavu, na osnovu podataka iz službene evidencije i postaviti je na portal Poreske uprave, nakon čega će poreski obveznik izmenit poresku prijavu, ako iznosi nisu tačni i dostaviti poresku prijavu u elektronskom obliku preko portala Poreske uprave.
- Oporezivanje tzv. „frilensera“ od .januara 2023.godine:
Od 1.januara 2023.godine startuju dva modela oprezivanje tzv. „frilensera“. U ponudi su dva modela oprezivanja, koja će primenjivati fizička lica:
- fizička lica koja ostvaruju prihod od autorskih i srodnih prava na koje se porez plaća putem saoporezivanja, osim prihoda koje ostvaruju samostalni umetnici.
- Fizička lica koja ostvaruju ugovorenu naknadu za izvršeni rad , na koji se porez plaća samoporezivanjem.
Prihod koji su ova lica ostvarila zaključno sa 31.decembrom 2022.godine, biće oporezivan putem rešenja poreskog organa.
Prihod će se oporezivati na ovakav način, nezavisno od toga da li je fizičko lice prilimlo prihod u zemlji ili iz inostranstva.
Fizičko lice koje primenjuje samooporezivanje , u svakom kartalu će imati priliku da se opredeli za jedan od dva ponuđena modela oporezivanja.
Prvi model:
- Obvezniku se priznaju neoporezivi kvartalni normirani troškovi od 96.000 dinara ( mesečni neoporezivi iznos je 32.000 dinara)
- Osnovica za porez i doprineose je razlika između ukupno ostvarenoog kvartalnog prihoda i kvartalnog prihoda i kvartalnih normiranih troškova.
- Na pomenutu osnovicu plaćaju se : porez na druge prihode od 20% za PIO i 24% i doprinos na zdravstveno osiguranje od 10.3%
Drugi model:
- Neoporezivi mesečni prihod je 19.300 dinara, odnosno kvartalno 57.900.
- Normirani troškovi iznose od 34% od bruto prihoda ostvarenog u kvartalu
- Osnovica za porez i dorinose dobija se tako što se od ukupnog kvartalnog prihoda oduzmu kvartalni neoporezivi iznos i normirani troškovi.
- Na tako utvrđenu osnovicu obračunavaju se i plaćaju, porez od 10% doprinos za PIO i 24% i doprinos za zdravstveno osiguranje od 10%
- Osnovica doprinosa za PIO za kvartal ne može biti niža od trostrukog iznosa najniže mesečne osnovice doprinosa.
- Osnovica za doprinos za zdravstveno osiguranje za kvartal čini kvartalni oporezivi prihod, koji ne može biti manji od trostrukog iznosa osnovice doprinosa iz člana 356 Zakona o doprinosima.
- Ostale zakonske izmene i dopune koje se primenjuje od 1.1.2023.godine
U skladu sa izvršenim izmenama, lica koja se ne registruju u APR, obaveštenje o opredeljenju za isplatu lične zarade podnose u elektronskom obliku preko portala Poreske uprave, u roku od pet dana od dana registracije u Poreskoj upravi, odnosno dana dodele poreskog identifikacionog broja, a najkasnije do 31. decembra tekuće godine.