Razlozi za prestanak paušalnog oporezivanja obveznika odnosno uslovi koji isključuju pravo obveznika na paušalno oporezivanje , a što za posledicu ima prestanak prava na paušalno oporezivanje mogu biti:
- promena delatnosti;
- evidentiranje obveznika u sistemu PDV;
- ostvaren promet veći od 6.000.000 dinara;
- ulaganje drugih lica u delatnost preduzetnika;
- Promena delatnosti:
Prema članu 40. stav 2 Zakona , pravo na paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku koji obavlja delatnost iz oblasti:
- reklamiranje i israživanje tržišta;
- trgovina na veliko;
- trgovina na malo;
- finansijskog posredovanja;
- hotela i restorana;
- aktivnosti u vezi sa nekretninama;
Izuzetno, preduzetniku koji trgovinsku ili ugostiteljsku delatnost obavlja u kiosku, prikolici ili sličnom objketu, može se na njegov zahtev odobriti da porez plaća na paušalno utvrđen prihod.
Obveznik koji izvrši promenu pretežne delatnosti , registracijom u Registru privrednh subjekata , kao i obveznik koji nije izvršio promenu pretežne delatnosti, ali je faktički otpočeo sa obavljanjem delatnosti, koja isključuje paušalno oporezivanje, diužna je da otpočne sa vođenjem poslovnh knjiga, od dana promene pretežne delatnosti.
- Evidentranje obveznika u sistem PDV
Odredbom člana 18 stav 1 Zakona o porezu na dodatu vrednost, utvrđeno je da je obveznik koji je u poslednjih 12 meseci ostvario promet veći od 8.000.00,00 dinara dužan da najkasnije do isteka prvog roka za predaju porodićne prijave, podnese evidencionu prijavu nadležnom poreskom organu.
On je dužan da vodi poslovne knjige najkasnije od dana kada postane obveznik poreza na dodatu vrednost, bez utvrđivanja obaveze vođenja poslovnh knjiga rešenjem nadležnog poreskog organa.
- Ostvarivanje prometa većeg od 6.000.000,00 dinara
Pravo na paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku , čiji je ukupan promet u prethodnoj godini, veći od 6.000.000,00 dinara.
Ostvareni promet preduzetnika utvrđuje se na osnovu podataka koje je poreski obveznik iskazao na obrascu KPO.