Radno-pravno Zakonodavstvo Republike Srbije dozvoljava radno angažovanje korisnika starosne i prevremen starosne penzije, bez bojazni da će korisnik izgubiti pravo na penziju.
Nema zakonskih smetnji da se sa licem koje je staklo starosnu ili preveremenu penziju zasnuje radni odnos. Sa penzionerom se može zaključiti ugovor o privreemnim i povremenim poslovima, ugovor o delu i druge vrste ugovora van radnog odnosa. Kada korisnik starosne penzije zasnije radni odnos sa punim radnim vremenom kod drugog poslodavac može da bude po ugovoru o dopunskom radu, jer kao zaposleni sa punim radnim vremenom ispunjava uslove za ovaj vid radnog angažovanja.
Sa druge strane, sa korisnikom invalidske penzije se ne može zasnovati radni odnos, jer bi to značilo da e radno sposoban i izgubio bi invalidsku penziju.
Korisnik pordične penzije ukoliko se zaposli, gubi pravo na porodičnu penziju.
- Sticanje statusa osiguranika zaposlenog i prava iz radnog odnosa:
Zasnivanjem radnog odnosa, penzioner ima sva prava iz radnog odnosa kao i oostali zaposleni. Potrebno je da se to lice kao zao zaposleni prijavi na osiguranej u CROSO. Ukoliko je lice ostvarilo pravo na penziju, pa se ponovo zaposlilo kod istog poslodavca , za obračun uvćane zarade , na osnovu minulog rada, uzima se ukupan radni staž kod tog poslodavca.
Pri isteku radnog odnosa, to lice nema pravo na otpremninu, bez obzira na formu prestanka radnog odnosa.
Zaposleni penzioner može biti proglašen tehnološkim viškom, pre napunjenih 65 godina, pa u tom slučaju nema pravo na otpremninu.
- Zasnivanje radnog odnosa sa korisnikom penzije
Na osnovu odredbe člana 15. Zakona o zdravstvenom osiguranju , počev od 11.aprila 2019.godine, prioritetni osnov zdravstvenog osiguranja je zaposlenje pa penzija, što znači da svaki penzioner mora da bude osiguran kao zaposleni.