Pravo na paušalno oporezivanje može da ostvari preduzetnik koji vrši proizvodnju i prodaju isključivo soptvenih proizvoda u okviru obavljanja delatnosti.
Preduzetnik kome je utvrđeno pravo na paušalno oporezivanje, ovaj način oporezivanja koristi dok se ne utvrdi da su prestali razlozi za paušalno oporezivanje. Time je preduzetnik dužna da vodi poslovne knjige najkasnije od dana kada postane obveznik poreza na dodatu vrednost.
- Vođenje poslovnih knjiga:
Obveznici poreza na prihode od samostalne delatnosti ( fizička lica koja ostvaruju prihode obavljanjem delatnosti), dužni su da vode poslovne knjige i da u njima iskazuju poslovne promene i to tako što:
- preduzetnik vodi knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva
- preduzetnik poljoprivrednik vodi poslovne knjige po sistemu prostog knjigovodtstva
- preduzetnik drugo lice vodi poslovne knjige po sistemu prostog knjigovodtsva
Preduzetnici paušalci dužni su da vode knjige samo po ostvarenom prometu na obrascu KPO.
- Popis imovine i obaveza preduzetnika
Popis kod preduzetnika vrši se u skladu sa Pravilnikom o načinu i rokovima vršenja popisa i usklađivanja knjigovodstvenog stanja sa stvarnim stanjem. Imovina koja je predmet popisa obuhvata nematerijalnu imovinu, nekretnine, investicione nekretnine, postrojenja, opremu, biloška sredstva. Imajući u vidu odredbe člana 85. Zakona o privrednim društvima, preduzetnik za sve obaveze nastale u vezi sa obavljanjem svoje delatnosti odgovara celokupnom svojom imovinom. Preporuka je da se prilikom popisa osnovnih sredstava i sitnog inventara u popisne liste unesu sva osnovna sredstva i sitan inventar koji preduzetniku služe za obavljanje delatnosti.