Da li se povezuje odsustvo sa rada koje je bilo zbog postupka vantelesne oplodnje , i koje je u kontinuitetu nastavljeno zbog ostvarene trudnoće tokom postupka?
U pitanju su dve različite šifre bolesti zbog kojih imamo problem u vezi ostvarivanja prava na refundaciju naknade zarade po osnovu bolovanja preko 30 dana. Naime, RFZO osporava pravo zaposlenog na naknadu zarade na teret njihovih sredstava i tvrdi da oba bolovanja prvih 30 dana idu na teret sredstava poslodavca ( bolest van rada i održavanje trudnoće). Da li je RFZO u pravu? Da li se naknada na ime odsustva sa rada na ime vantelesne oplodnje isplaćuje u iznosu od 65% ili 100% utvrđenog proseka?
Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju, naknada zarade za vreme privremene sprečenosti za rad , pripada osiguranicima iz člana 72. ovog zakona, ako je zdravstvenio stanje osiguranika, odnosno člana njegove uže porodice, takvo da je osiguranik sprečen za rad iz razloga propisanih ovim zakonom, bez obzira na isplatioca naknade i to ako je privremeno sprečen za rad:
- Usled bolesti i povrede van rada;
- Usled profesionalne bolesti ili povrede na radu;
- Zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće;
- Zbog propisane mere obavezne izolacije kao kliconoše ili zbog pojave zaraznih bolesti u njegovoj okolini;
- Zbog nege bolesnog odnosno povređenog člana uže porodice, pod uslovima utvrđenim ovim zakonom;
- Zbog dobrovoljnog davanja organa, ćelija, tkiva izuzev davanja krvi
- U slučaju kada je određen za pratioca bolesnog osiguranog lica upućenog na lečenje ili lekarski pregled u drugo mesto, odnosno dok boravi kao pratilac u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, u skladu sa propisom kojim se uređuje način i uslovi za ostvarivanje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Privremena sprečenost za rad zbog uključivanja zaposlene u postupak vantelesne oplodnje jeste odsustvo sa rada u vezi sa lečenjem neplodnosti i kao takvo predstalja odsustvo usled bolesti van rada.
U slučaju kada je osiguranik privremeno sprečen za rad zbog jedne bolesti a narednog dana bez prekidam odnosno najduže u roku od šest dana od poslednjeg dana prethodne sprečenosti za rad, bude sprečen za rad zbog iste ili druge boelsti ili povrede, dani sprečenosti za rad se povezuju u pogledu osnova , visine i isplatioca naknade zarade. U slučaju da je prekid duži a u pitanju je ista ili druga bolest, ne povezuju se u pogledu osnova visine i isplatioca naknade zarade.
Kada je u pitanju visina naknade Zakon o radu propisuje visinu naknade za bolovanje koju isplaćuje poslodavac, za prvih 30 dana sprečenosti za rad, aona se obezbeđuje iz sredstava poslodavca kao i iz sredstava obaveznog zdravstevnog osiguranja i to tako da se za slučajeve osdustva iz člana 73.stav 1. tačka 1, 4,5,7 Zakona propisuje u visini od 65% utvrđenog iznosa, a u slučaju člana 73.stav 1. tačka 2 i 6 i člana 78. ovog Zakona utvđuje 100% od utvrđenog osnova.
Naknadu za bolovanje do 30 dana, isplaćuje poslodavac, a nakon 31. dana isplaćuje RFZO.