Naknadu za zaštitu i unapređivanje životne sredine propisanu Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara je u obvezi da plaća veliki broj obveznika, ali postoji niz nedoumica u vezi sa tim kako se ona i na koji način utvrđuje. Svaki obveznik naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine je dužan da podnese prijavu sa podacima koji su važni za utvrđivanje naknade organu jedinice lokalne samouprve u čijoj su nadležnosti utvrđivanje, kontrola i naplata javnih prihoda do 31. jula svake godine za koju se utvrđuje naknada.
Ko su obveznici naknada?
Prema odredbi člana 134. Zakona obveznik za naknade za zaštitu i unapređenje životne sredine je:
- Pravno lice i preduzetnik koji obavlja određene aktivnosti koje utiču na životnu sredinu, odnosno fizičko lice koje utiče na životnu sredinu.
Uredbom se utvrđuju bliži kriterijumi za utvrđivanje negativnog uticaja aktivnosti koje utiču na životnu sredinu pravnih lica.
Pod pretežnom delatnošću, smatra se ona delatnost koja je registraovana u Agenciji za privredne registe APR, kao i delatnost čijim je obavljanjem pravno lice i preduzetnik ostvario najviše prihoda u godini koja prethodi godini za koju se vrši utvrđivanje naknade.
Prema stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu, aktivnosti pravnih lica dele se na one koji imaju:
- Veliki uticaj na životnu sredinu
- Srednji uticaj na životnu sredinu
- Mali uticaj na životnu sredinu
- Vlasnik teretnih vozila odnosno lica koja obavljaju transport nafte i naftnih derivata, odnosno sirovina, proizvoda i poluproizvoda hemijskih i drugih opasnih materija iz industrije ili za industriju.
Tu spadaju i fizička lica koja su vlasnici teretnog vozila.
- Propisana maksimalna visina naknade za zaštitu i unapređenje životne sredine:
Osnovica naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine za obavljanje aktivnosti utvrđuje se prema količini zagađenjaodnosno negativnog uticaja na životnu sredinu.