Da li preduzetnik koji se bavi pripremom brze hrane( fast food) ima obavezu da vodi robno materijalno odnosno pogonsko knjigovodstvo?
U skladu sa Zakonom o računovodstvu , priznavanje i vrednovanje zaliha sirovina i gotovih obroka, odnosno računovodstveno obuhvatanje pripreme hrane, vrši se izborom jednog od tri sledeća tri okvira finansijskog izveštavanja.
- Međunarodni računovodstveni standard- MRS 2 zalihe ( „Sr.glasnik RS“ br.123/2020)
- Odeljak 13. Međunarodnog standarda finansijskog izvešatavanja za male i srednje entitete ( „Sr. Glasnik RS“, br 83./2018)
- Član 26. Pravilnika o načinu priznavanja , vrednovanja, prezentacije i obelodanjivanja pozicija u pojedinačnim finansijskim izveštajima, mikro i drugih pravnih lica ( Sr. Glasnik RS“ br.89/2020
Evidentiranje zaliha namirnica, neophodnih za pripremu obroka, vrši se na račun 101-Materijal, zaduženjem računa 101, računa grupe 27- Porez na dodatu vrednost, uz istovremeno formiranje obaveza iz poslovanja, račun 435- Dobavljači u zemlji, dok se računovodstveno vrednovanje zaliha pribavljenih sirovina i gotovih proizvoda vrši u skladu sa izabranom računovodstvenom regulativom finansijskog izveštavanja.
Preduzetniku koji priprema hranu u fast food-u, nameće se pitanje da li je istu potrebno evidentirati preko računa klase 9, odnosno prema sadržini računa u kontnom okviru, za privredna društva, zadruge i preduzetnike, preduzetnici koji obavljaju proizvodnu delatnost u klasi 9, obavezno vode osnovne račune 900 i 902, grupe računa 95 i 96, račune 980, 982, 983, dok ostale račune predviđene u klasi 9, vode u skladu sa svojim potrebama i načinom obračuna troškova i učinaka.
Međutim , proizvodna delatnost koju obavljaju preduzetnici u ugostiteljskoj delatnosti- fast food je specifična po tome, što ne postoje zalihe nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda, imajući u vidu da se obroci pripremaju nakon prijema narudžbina.
U skladu sa tim Ministarstvo finansija, predviđa da preduzetnik koji ima fast food i koji nema zalihe nedovršene proizvodnje, iste ne evidentira preko obračuna troškova i učinaka.
Preduzetnici koji se bave ugostiteljskom delatnošću, odnosno fast food vode zalihe materijala u robno –materijalnom knjigovodstvu upotrebom pomoćnih evidencija.